El-ladestandere - Vi hjælper med udformningen
El-ladestandere – Nogle gange trænger man bare til at lade op!
Det kan vi hjælpe med – i hvert fald når det handler om opladning af el-biler.
Den seneste tid har vi arbejdet på nogle spændende projekter med lyn-ladestationer og ladestandere.
Sammen med Strunge Jensen A/S – Rådgivende Ingeniører, hjælper vi fx p.t. Clever med udformning af lyn-ladestationer, hvor man kan lade med op til 350 KW. Lyn-ladestationerne skal etableres i hele landet og bliver kendetegner ved et flot design, udarbejdet af Cobe. Foreløbigt har vi ydet rådgivning ifm. lynladestationer i Odense, Køge og på Frederiksberg (åbner til sommer som den første). Næste lynladestation er på tegnebrættet og bliver i Esbjerg.
I Roskilde Kommune skal vi desuden udarbejde en etapeplan for opsætning af ladestandere ved deres kommunale ejendomme. Vi ser frem til et godt samarbejde.
Tag fat i os, hvis vi også skal hjælpe din kommune med at leve op til ladestander-bekendtgørelsen.
10.000 nye, offentlige ladepunkter
Ladeoperatøren Clever har meldt ud, at de inden udgangen af 2025 vil etablere flere end 10.000 nye, offentlige ladepunkter til elbilerne i Danmark. Omkring 1.000 af dem bliver placeret i Region Nordjylland, hvor de nye, offentlige lademuligheder skal supplere hjemmeopladningen, der udgør rygraden i ladenetværket.
Læs mere om, hvordan vi arbejder med grøn mobilitet her.