Kan fremtidens trafikanter blive grønnere?
HVORDAN SIKRER VI, AT FREMTIDENS TRAFIKANTER TRÆFFER BÆREDYGTIGE VALG? ♻
En del af svaret kan måske findes i følgende udtalelse:
”Hvis mine venner tager bussen, så tager jeg også bussen. Så jeg kan snakke med dem. Jeg gør bare lidt det, som mine venner gør”
(Elev, Roskilde Gymnasium).Bemærkningen befinder sig i en pulje af interessante input som vi for nyligt hjalp Roskilde Kommune med at grave frem i forbindelse med en større analyse af de unges transportvaner. Vores dygtige medarbejdere: Anette J. Jørgensen, Anne-Kirstine B. Ellern og Lasse R. Mathiesen bistod kommunen i arbejdet.
Det hele udspringer af, at Roskilde Kommune har igangsat projektet: ‘Fremtidens trafikanter’, der skal tilvejebringe ny viden om unges transportvaner og udvikle og teste løsninger sammen med unge. Således har en 2. g.- klasse på HTX i Roskilde, siden studiestart, arbejdet med temaet.
Gennem syv projekter kan du, fra d. 13.-17- sep., se deres bud på løsninger til, hvordan fremtidens trafikanter bliver mere grønne i fremtiden. Udstillingen kan ses på Søjlepladsen på Musicon foran Ragnarok i Roskilde.
Projektet er en del af Interreg-projektet: ‘Mobilitet på Tværs’, som løber frem til 2022.
Læs mere om projektet her
Via Trafiks bidrag til projektet
Via Trafik har været totalrådgiver på projektet i forbindelse med projektledelse, designprocesplanlægning, undersøgelsesdesign, dataindsamling, kvalitativ og kvantitativ
analyse, afrapportering og formidling.
Vi har desuden stået for tilrettelæggelsen af inddragelsesforløbet i tæt samarbejde og i dialog med ungdomsuddannelsesinsitutioner i Roskilde Kommune. Formålet var her at understøtte unges udvikling af tiltag, der kan fremme grøn transport i fremtiden. Desuden er potentialer og barrierer for samkørsel mellem unge afsøgt i forbindelse med projektet?
16.09.2021